THAINYRKKEILYN SYKSY KÄYNTIIN CHITALADAN TAHDISSA

Thainyrkkeilyn tämän syksyn toiset kansalliset kilpailut käytiin lauantaina 23.9. Lahdessa ja kuten jo Suomen Muay Thai-liiton syyskilpailukauden käynnistäneissä kilpailuissa Helsingissä elokuun lopussa, kilpailun vahvoina tähtinä loistivat tälläkin kertaa Tamperelaisen Chitalada-seuran ottelijat.
Helsingissä ottelemassa oli seuran viisi ottelijaa, joista neljä toi voiton kotiin ja yksi otteli tasapelin. Nyt Lahdessa ottelemassa oli Chitaladasta seitsemän ottelijaa ja kuusi heistä otteli voiton. Yksi ottelijoista otteli ilman arvostelua käydyn tasoitusottelun kevyempää vastustajaa vastaan, normaalipainoisen vastustajan puuttuessa.
Kesän kova treenipanostus näkyy nyt ottelutuloksissa, monen seuran viettäessä kesälomaa, Chitaladan ottelijat vain kiristivät treenitahtia. Seuran ottelijoiden nähtiinkin usein värittämässä tamperelaista katukuvaa, kun ennen normaaleja lajiharjoituksia harjoittelijat suuntasivat thainyrkkeily-treenishortseissaan yhdessä lenkille, juosten tamperelaisten kiekkoilijoidenkin suosimiin Pyynikin Portaisiin. Tämä palveli hyvänä alkulämmittelynä varsinaisiin lajiharjoituksiin, jotka tehtiin aina vielä tämän jälkeen.

Tulokset,Lahti:
Voittaja ensin:
Mikko Pasanen Chitalada-Joonas Risku LahtiTBC 2-1
Jukka Kyynäräinen Chitalada-Harri Mäkelä, LohjaTBC 3-0
Mikko Tirronen Lappeenranta- Terho Pajunen, PorvooTBC 3-0
Teemu Hellevaara Chitalada-Miika Varpio, LohjaTBC Tasoitus
Kimmo Smeds Chitalada-Vesa Herronen Jyväskylä TBC 2-1
Niklas Rouhiainen PorvooTBC-Timo Laaksonen Lahti TBC
Antti Nuutinen Chitalada-Joona Noutere LohjaTBC 3-0
Asad Hussin Chitalada-Marko Latva-Karjanmaa Jyväskylä TBC 3-0
Leo Jokela Chitalada-Joonas Risku Lahti TBC 2-1


Poistettu haittakoodia