Tiedotteet 28.04.2001-21.05.2002

21.05.02: Mikko Nykänen ja Tuulikki Strengell King's Cupiin.

Suomen Muay Thai-liitto on valinnut Suomen joukkueen heinäkuussa Bangkokissa järjestettäviin WMC-liiton thainyrkkeilyn maailmanmestaruuskilpailuihin(King`s Cup).

Chitaladasta osallistuvat Mikko Nykänen ja Tuulikki Strengell. Tsemppiä kisoihin valmistautumiseen ja tietysti itse kisoihin!

wpe1.jpg(45526tavu(a))

Tuulikki ja Mikko

16.05.02: Seuramme jäsenyys tuotti jo toisen haaparin.

[juttu]

19.05.02: Sami Toman voittanut Suomenmestaruuden potkunyrkkeilyn lowkick tyylin sarjassa -63,5 kaikin tuomariäänin.

tulokset:

Miehet -63,5 kg

1. Sami Tomann, Chitalada Tampere
2. Timo Nikula, Kouvolan Thai-Kickboxing Club

Loppuottelu: Sami Tomann, Chitalada Tampere - Timo Nikula, Kouvolan Thai-Kickboxing Club 3-0

[koko juttu]

05.04.02: Voittoisat revanssit Eholle ja Larssonille.

Espoon salikisat 4.5.02. Tuloksia:

Saara Suikkanen, EKH - Anni Korhonen, CHI 1-2
Jukka Grönvall, JTBC, - Jani Eho, CHI 0-3
Konsta Fagerlund, EKH - Pasi Larsson, CHI 1-2
Marika Stenius, CHI - Mappela Lehtonen, HTBC 1-2

[koko juttu]

21.04.02: Sami Tomannille hopeaa potkunyrkkeilyn Suomenmestaruuskilpailuissa.

Sami Tomann otteli hopeaa potkunyrkkeilyn (yläpotku) sarjassa -63.5 kg. Tie finaaliin aukesi alkuottelujen jälkeen. Ensimmäinen alkuottelu päättyi tyrmäysvoittoon toisessa erässä ja semifinaali 3-0 voittoon. Finaaliottelussa vastaan asettui Jere Reinikainen (MM-III). Samia pidempi Jere piti voiton avaimet käsissään ja Sami otteli suomenmestaruushopeaa.

Kuvia galleriassa (huhtikuu_2002).

13.04.02: Ehon debyytti ratkaisemattomaan.

Nuorin ottelijamme Jani Eho otteli Jyväskylässä ensimmäisen ottelunsä Jyväskylän Thaiboxing clubia edustavaa Jukka Grönvallia vastaan. Järkevästi otellut Jani ei sortunut aloittejoiden tyypilliseen hosumiseen vaan tarkalla ottelulla piti Grönvallin kurissa. Tarkkuus ei tällä kertaa riittänyt ottelun päättyessä ratkaisemattomaan.

Kuvia galleriassa (huhtikuu_2002)

24.03.02: Menestystä Helsingin salikisoissa.

Ottelutuloksia:
-60 Pasi Larsson - Lasse Pellikka (Joen Thainyrkkeilijat ) 3-0.
-71 Mikko Nykanen - Mikko Säynäväjärvi (Porvoo thaiboxing) 1-2.
-67 Sami Tomann - Mika Ristaniemi (Helsinki TBC) voittto tekn. tyrmays.
-75 Timo Helenius - Aki Piensoho (Helsinki TBC) 3-0.

03.03.02: Larsson voittoon salikisoissa Porissa.

[juttu]

28.02.02: Chitalada Finland menestyksekkäin vuonna 2002.

Suomen mestarit 2002:

  • Jarno Nurminen,miehet +91kg
  • Tuulikki Strengell,naiset -71kg
  • Marika Stenius,naiset -57kg

SM-hopeaa:

  • ( Antero Hynynen,miehet -63,5kg,edustaa Chitaladaa,harjoittelee King of the Ring ry:ssä)
  • Elina Halonen,naiset-60kg
  • Minna Murto.naiset-54kg

24.02.02: Menestystä naisten thainyrkkeilyssä.

Lauantaina 23.2. oteltiin Tampereella Pyynikin Pallo...

29.01.02: Jarno Nurminen thainyrkkeilyn raskaan sarjan Suomen mestari 2002.

Sunnuntaina 27.1 oteltiin Helsingissä thainyrkkeilyn Suomen mestaruuksista. Chitalada Finland / Tampereen Kickboxingia edustanut Jarno Nurminen aloitti ottelunsa loukkaamalla kätensä ja ottelu näytti loppuvan alkuunsa. Jarno pystyi kuitenkin jatkamaan ja hallitsi yksikätisenäkin ottelua selkein 3-0 lukemin [Thainyrkkeilyliiton artikkeli].

Yksikätisen Nurmisen (vas) taidonnäyte.

25.12.2001: Chitalada Finland palkitsi ansioituneita harrastajia.

25.11.2001: Chitalada Finlandin ottelijat jälleen voittoisia Turun kilpailuissa.

La 24.11 Turun Thaiboxing Clubin järjestämissä kilpailuissa oteltiin normaalien salikilpailujen lisäksi karsintaotteluita SM-kilpailuihin.

5-eräiset ottelunsa voittivat ja tiensä joulukuussa järjestettäviin semifinaaleihin selvittivät Chitaladan molemmat ottelijat Rami Mezian(63,5kg) ja Mikko Nykänen(-75kg).Sarjan -81-kiloisissa Chitaladan Niko Tarvainen joutui antamaan luovutusvoiton vastustajalleen, koska ei päässyt kilpailupaikalle työesteidensä vuoksi.

05.11.2001: Menestystä Espoossa.

Espoon salikisoissa Tampereen Chitaladaa edustivat:Rami Mezian ja Mikko Nykänen, molemmat voittivat ottelunsa tyylikkäästi. Rami kokeneen Helsinkiläisen Matias Kallion ja Mikko paljon otelleen Joensuulaisen Robert Tulosen.

Kuvassa oikealla Mikko Nykänen

16.09.2001: Menestystä Chitaladan ottelijoille syksyn ensimmäisissä thainyrkkeilyn salikisoissa

Helsinki Thaiboxing club ry järjesti la 1.9 syksyn ensimmäiset salikisat. Chitaladaa edusti seuraavat ottelijat:

Minna Murto, ensimmäinen ottelu, johon vastaan 3 ottelua kokenut Helsingin Mappella Lehtonen. Minna taisteli kaikki kolme erää tyylikkäästi voittaen ottelunsa.

Pasi Larsson, seuran ottelijoiden kuopus. Ensimmäinen ottelu, johon löytyi vastustajaksi ainoastaan jopa n. kuusi kiloa painavampi Espoolainen, jolla entuudestaan 3 ottelua takana. Pasi hävisi ottelun, mutta otteli olosuhteisiin nähden hyvin.

Niko Tarvainen, Nikolla 5 voitettua ottelua takana ja vastaan tulikin runsaasti kokeneempi helsinkiläinen Marko Savolainen(13 ottelua). Niko otteli hienosti ja veikin voiton tasaisesta ja teknisen rauhallisesta ottelusta.

Marika Stenius, Marikallakin useita voitettuja otteluita takana, mutta nyt vastaan asettuikin suomen naisten parhaimmistoon kuuluva ja kokenein ottelija, Porvoota edustava Heidi Strengell. Heidi oli Marikaa muutaman kilon painavampi ja lähiottelussa lisäksi pidempänä vahvempi, mutta erittäin vauhdikas ottelu oli Marikalta hyvä esitys, vaikka päättyikin tällä kertaa Marikan tappioon.

Lisäksi Chitaladan nimissä otteli vaihtelevalla menestyksellä muutama Helsinkiläisen King of the Ring-seuran kilpailija.

teksti Pertti Nurmi.

28.04.2001: Menestystä potkunyrkkeilyssä.

Potkunyrkkeilyn SM-kultaa Tampereelle
Jarno Nurmisen käsissä tyrmäävää unihiekkaa.

Tampereen Chitaladan hyvin valmistautunut ja otteluhaluja uhkunut Jarno Nurminen tyrmäsi molemmat vastustajansa ja voitti superraskaan sarjan Suomen mestaruuden lauantaina Järvenpäässä järjestetyissä potkunyrkkeilyn suomenmestaruuskilpailuissa.

Ensimmäisessä ottelussa Nurminen kohtasi terävästi lyöneen ja hyvin liikkuneen Oulun Vesa Hiltusen. Nurminen hallitsi ottelua ja Hiltuselle laskettiin lukua jo ensimmäisessä erässä. Toisessa erässä Nurminen intoutui hurjaan isku- ja potkumyllytykseen. Leukaan osunut oikea koukku vei Hiltusen luvunlaskuun kun toinen erä oli vanhentunut 42 sekuntia. Hiltunen ei päässyt enää otteluun mukaan ja ajassa 1:15 avustaja heitti pyyhkeen kehään toisen luvunlaskun aikana.

Järvenpään 120 kiloinen Tero Sormunen ei antanut Nurmiselle vaihtoehtoja vaan pakotti Nurmisen tehokkaisiin vastaiskuihin, jotka päättivät ottelun ajassa 1:10. Sormusen toiseen luvunlaskuun pudottanut oikea yläkoukku pakotti kokeneen järvenpäälaisvalmentaja Juha Sauraman heittämään pyyhkeen kehään.

Myös hyvin harjoitellut Tampereen Mikko Nykänen havisi niukasti tasaisen ottelun viimevuoden Suomenmestarille Vaasan Jarkko Jussilalle. Jussila voitti myöhemmin illalla käydyn finaalin ja uusi viimevuotisen mestaruutensa.

teksti Jarkko Savilepo.

Poistettu haittakoodia